Barış Abi


Yıllar ne çabuk geçiyor. Daha dün çocuktuk. O bize başka ülkelerin, başka diyarların, başka iklimlerin gerçek masallarını anlatırdı. Şarkılar söyler, bizimle sohbet eder, bize şarkılar söyletirdi. Ispanakta demir vardı, çocuklar arabada öne oturmaz, geceleri dişlerini fırçalamadan yatmazdı.

"Hala Kızı Zehra" gerçekti. "Düriye" de öyle. "Osman"ın acıklı hikayesine dolardı gözlerimiz. Hepimizin bir "Süper Babaanne"si vardı "Nane Limon Kabuğu" kaynatıp hastayken bizi iyi eden. "Aynalı Kemer"ini de severdik, "Lahburger"ini de. "Bugün Bayram"dı erken kalkmamıza sebep. Kâh "Arkadaşım Eşşek"ti bizi neşelendiren, kâh "Ayı". 


Kızlar "Hal Hal", erkekler "Kol Düğmeleri" takarken, "Alla Beni Pulla Beni"yle yakalandık ilk "Kara Sevda"larımıza. "Gülpembe" gibi, "Sakız Hanım Mahur Bey" gibi aşklar yaşamayı istedik, yıllar sonra "Eski Bir Fincan"la kahve içebilmeyi diledik yine "2023"de.

Barış Manço'nun ölümü herkes gibi beni de derinden etkilemişti. Aileden, akrabadan birni kaybetmekten farkı yoktu. Öyle yakın, öyle tanıdıktı acısı. O tatlı dilin, o güleç yüzün, o akıl küpünün, kocaman kalbin susmasını, durmasını, göçüp gitmesini kabul edemiyordum. Kimse kabul edemiyordu. Memlekette eşi benzeri az görülmüş bir cenaze töreniyle uğurlanması boşuna değildi. Bu ülkede yaşayan herkesin ailesinden biri eksilmişti. 


Radyo için hazırladığım ilk Barış Manço belgeseli 3 Şubat 2002 Pazar günü Radyo Odtü'de yayınlanmıştı. Yayınlandığı gün çok ilgi gördü ve radyonun telefonları gün boyu susmadı. Ertesi yıl, yine Barış Manço'nun ölüm yıldönümünde programın tekrarını yayınladık. Sonra bu bir gelenek haline geldi ve her yıl biraz daha geliştirip değiştirerek bu belgeselle Barış Manço'yu andık. 

Son olarak 2009 yılında Pal FM'de yayınlanan "Ah! Mazi..." adlı programımın içerisinde, biraz daha ilaveler yaparak, 10 hafta boyunca yayınladığım belgesele bu defa "Barış Abi" adını vermiştim.


1 Şubat Barış Manço'nun ölüm yıldönümü. Bu vesileyle bu belgeseli bu defa internet ortamından sunmak istedim. Bugüne dek dinlemeyenler de dinlesin, kalıcı olsun diye. Tamamı 10 bölümlük "Barış Abi" belgeselini aşağıdaki linklere tıklayarak dinleyebilirsiniz.   
  

ŞUBAT 2012

Yavuz Hakan Tok

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme